Spausdinti    |    VERSIJA NEĮGALIEMS
English
Nuomonių įvairovė skatina ieškoti geriausių sprendimų
2020-01-24

Šiuo metu viena aktualiausių temų švietimo bendruomenėse ir ne tik yra švietimo tinklo pokyčiai Lazdijų rajone. Savivaldybės tarybos opozicija bando pasėti žinią, jog mokyklų tinklo juridiniai pokyčiai reiškia mokyklų uždarymą. Tai nėra tiesa, nes patys opozicijos atstovai puikiai žino, jog nė vienos mokyklos nesiruošiama uždaryti. Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ ir mokyklos-darželio „Vyturėlis“ planuojami tinklo pokyčiai apskritai nepalies, o mažųjų rajono mokyklų siūloma keisti tik juridinį statusą, t. y. jos taptų didžiųjų mokyklų skyriais. Kurios gimnazijos ar mokyklos skyriumi tapti, spręstų pati mokyklos bendruomenė. Kol kas sprendimai nėra priimti, juos priimti planuojama tik 2020 m. vasario 28 d. vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje.

 

Pastarosiomis dienomis vyko diskusijos ugdymo įstaigose, kuriose dalyvavo savivaldybės merė Ausma Miškinienė, jos pavaduotojas Audrius Klėjus ir savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistai Dalius Mockevičius ir Asta Zablackienė. Jie aplankė visas mažąsias rajono mokyklas, kur susitiko su jų vadovais, mokytojais, vietos bendruomenių nariais.

„Kalbant apie rajono švietimo įstaigas ir galimus pokyčius svarbiausi yra mokiniai ir mokytojai: jų mokymosi ir darbo sąlygos, rezultatai ir galimybės. Išgirdau visų nuomones, stengiausi suprasti jų rūpesčius ir lūkesčius, diskutavome, analizavime esamą situaciją ir stengėmės surasti geriausius sprendimus. Skubotų sprendimų būti negali, dėl to mokyklose vykę susitikimai buvo labai aktualūs ir turės esminę įtaką galutiniams sprendimams“, – sakė savivaldybės merė.

Merės teigimu, artimiausiu metu rinksis rajono savivaldybės administracijos direktorės Ilonos Šaparauskienės įsakymu sudaryta darbo grupė, kurios nariai išnagrinės rajono mokyklų pateiktus argumentuotus pasiūlymus bei iš bendruomenių susitikimų metu išgirstus argumentus ir pateiks siūlymus dėl pristatyto projekto tobulinimo.

Teigiama, kad esminės diskusijos susitikimų metu vyko dėl jungtinių klasių komplektų 5-9 klasėse, mokinių pavėžėjimo ir ikimokyklinio bei priešmokyklinio visos dienos ugdymo mažosiose mokyklose. Dėl to taip pat bus svarstoma galimybė, esant poreikiui, ikimokyklinių ir priešmokyklinių mokinių ugdymo trukmę pakeisti iš 4 val. per dieną į 10 val. 30 min. Taip sudarnt sąlygas tėveliams ugdymo įstaigose ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus palikti visai dienai.

Situacija rajono mokyklose:

Per dešimt metų – nuo 2009-ųjų moksleivių skaičius rajono mokyklose sumažėjo nuo 3141 iki 1900;

Paskutiniais metais vidutiniškai rajono mokyklose bendrojo ugdymo klasėse sumažėja 50 mokinių;

Daugėja jungtinių klasių komplektų bei nepilnų klasių komplektų, o tai reiškia prastėja mokymo kokybė;

2019-2020 m. sukomplektuota 14 jungtinių klasių komplektų: klasėse mokosi dviejų klasių mokiniai;

Suformuoti 5 nepilni komplektai (mokinių skaičius nesiekia 8 mokinių klasėje,) tai reiškia, jog ženkliai didėja išlaidos, tenkančios vienam mokiniui;

2020-2021 mokslo metais į pirmas klases ateis tik 127 mokiniai;

Vienam mokiniui tenkančios lėšos per metus Šventežerio, Stebulių, Krosnos ir Kapčiamiesčio mokyklose gerokai viršija 4 tūkst. eurų (Lietuvos vidurkis – beveik dvigubai mažesnis);

6 mokyklų – Krosnos, Aštriosios Kirsnos, Šventežerio, Stebulių, Kučiūnų ir Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės lėšų švietimo pagalbai trūkumas 2020 metais - 34700 eurų, ugdymo procesui valdyti ir organizuoti –120740 eurų;

Sumažėjęs gimstamumas: 2014 metais gimusių ir faktiškai gyvenančių mūsų rajone vaikų skaičius yra 111, 2015 m. – 118, 2016 m. – 115, 2017 m. – 104, 2018 m. – 94 vaikai.

Mokinių skaičius mažosiose rajono mokyklose: Kučiūnų mokykloje – 73 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 59), A. Kirsnos mokykloje – 101 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 86), Krosnos mokykloje – 82 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 68) , Šeštokų mokykloje – 152 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 118), Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės mokykloje – 78 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 66), Stebulių mokykloje – 47 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 35), Šventežerio mokykloje – 106 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 95).

Atgal Spausdinimo versija Siųsti draugui Archyvas
Dalintis